All on 4 Tekniği Nedir?
Aşırı kemik kaybından dolayı protez kullanamayan hastalarda uygulanan ve hastanın 1-3 gün içinde geçici protezlerine kavuşup kullanabildiği bir tekniktir. Kemik erimeleri genelde ön bölgede daha azdır. Bu teknikte bu ön bölgedeki yeterli kemiğe özel açılarla yerleştirilen implantlar ve onlara uygun üst yapılar sayesinde aynı gün hasta geçici protezini kullanmaya başlar. Çene kemiklerinin müsaitliğine göre 4 veya 6 implant kullanılır. Hastanın 4 ay sonra kalıcı protezleri yapılır.

İleri İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır ?
Hastada yeterli kemik olmaması durumunda hastalar da kemik oluşturma işlemine gerek duyulur. Eğer az miktarda kemiğe ihtiyacımız varsa hastaya sığır kaynaklı ( xenogreft) kemik tozları ile bunun üstünü çadır şeklinde örtecek olan membran dediğimiz maddelere ihtiyaç duyulur. Eğer kemik miktarı çok azsa hastaya kendi kemiğinden de kemik alınarak kemik oluşturma işlemi yapılır. Bu konuda deneyimli cerrahlar tarafından yapılması gereken bu işlemler sonrası 4 – 6 ay beklenir. Kemiğin olgunlaşmasın takiben hastaya implant yapılır.

All On 4 İmplant Tekniği Tedavisi Nasıl Yapılır?
All on 4 tedavisinde tedavi öncesi hastalardan ölçü alınıp geçici protezleri hazırlanır. Lokal anestezi altında hastanın çekilecek dişleri varsa bunlar çekilerek implantları yerleştirilir. Hastalardan implantların üstünden ölçü alınarak yapılan geçici protezler bu implantlara uygulanır.

All On 4 İmplant Tekniği Kimlere Yapılır ?
All on 4 tekniği implant yapılabilecek tüm hastalara uygulanabilir. Tek koşul hastaların çenelerinde hiç dişleri olmaması veya var olan dişlerin çekim endikasyonu varsa uygulanır.

All On 4 İmplant Tekniği Sonrası Neler Yapılmalı
Hastaların verilen ilaçları düzenli kullanmaları ve birkaç gün sıcak yememeleri gerekir. All on 4 ile yapılan dental implant hastalarının geçici protez dönemlerinde hiç bir koşulda sert besinler yememeleri gerekir. Hastalar mutlaka yumuşak diyetle beslenmelidirler. Bunun nedeni diş imlantlarına gelen yükün azaltılmasıdır. 4 ay sonra yapılan kalıcı protezlerde normal besin tüketimine başlayabilirler.
Diğer önemli nokta geçici protezlerde bir kırık oluşursa mutlaka hekimlerine gitmeleri gerekir. Kırık protezler implant kaybına neden olabilirler.

All On 4 İmplantın Avantajları Nelerdir?
Hastalara ileri cerrrahi tekniklere ihtiyac duyulmadan aynı gün implant ve protezlerinin yapılmasıdır. Hastalar hareketli protezleri ile gelip aynı günün akşamı veya ertesi gün sabit protezleri ile evlerine giderler. Yapılan operasyonun sıkıntısı yara yerlerine herhangi bir baskı olmamasından dolayı çok azdır.

 

Benzer Tedaviler