Çene Kisti Ameliyatı

Çene Kisti Ameliyatı

Kistler ve tümörler vücutta istenmeyen kütlesel oluşumlardır.  Daha küçük çaplı olan kistler etrafı zarla çevrili, balon benzeri, içi su dolu keseciklerdir. Pek çok organda böylesi oluşumlar görülebilir ve hangi organın içinde büyüdüyse o organın ismi ile anılan yumruyu oluştururlar; karaciğer kisti gibi. Eğer çene ve diş eti bölgesinde görülüyorsa çene kistiniz var demektir. Bu durumda tedavinizin nihai çözümü çene cerrahı uzmanı tarafından yapılacak olan çene kisti ameliyatı olacaktır.

Çene Kistlerinin Özellikleri

Diş etlerinde görülen bu kistler önceleri çok küçüktürler ve hissedilmezler. Zaten kistlerin en büyük zararı da budur, sinsice büyürler. Bir müddet sonra sinirlere baskı yaptıkları için ağrı vermeye başlarlar. Alt dudakta hissizlik, yüzde şişme ve dişlerde sallanma yaygın belirtileridir.

Kistler yıllar önce yapılan ve yeterli kalitede olmayıp güzelce doldurulmayan bir kanal tedavisi dolgusu sonradan kiste dönüşebilir. Diş hekimleri ve diş operasyonları insanı ilk başta ürkütseler bile, çene kisti operasyonları korku yaratan tipte değillerdir. Önemli olan doktorunuzun bu alandaki tecrübesidir. Diş etleri ve kemik dokusu (sert ve yumuşak doku) kistin alınması sonucu ağız içinde kalan boşluğu sonradan dolduracaktır. Lokal anestezi altında yapılan bu operasyonlar kistin durumuna göre sedasyon veya genel anestezi altında olacak biçiminde de gerçekleştirilebilir. Çok büyük olan çene kistlerinde; Çene kisti ameliyatı öncesi normal durumlarda kistin bulunduğu bölgeye küçük bir delik açılır ve kistin içindeki sıvı boşaltılır. Böylece kistin hacmi kücültülerek ve çevre dokuda kemik yoğunluğunun arttırılmasıyla sonrasında sanki diş çekiliyormuş gibi kist alınır. Çene kistlerinin cerrahi müdahale yoluyla bir an önce alınması en mantıklı çözümdür. Çünkü durdukça kist büyüyecek ve çevresindeki diş ve kemik dokusuna daha çok zarar verecektir. Aynı zamanda çene kemiğini de eritebilirler. Zayıflayan çene kemiğinde kırılmalar bile görülebilir. Bu yüzden teşhis kişinin şansıdır, tedavi de daha kolay olacaktır.

Çene Kistleri ve Kanser Korkusu

Bu konuda en çok merak edilen konulardan birisi de çene kistlerinin kansere dönüşüp dönüşmeyeceğidir. Tedavi edilmezlerse ilerleyip büyüyen ve dışarıdan bile görünür hale gelen kistler zamanla kötü huylu tümörlere bile dönüşebilirler. Bu durumda işin içine kemoterapi veya radyoterapi gibi zorlu tedaviler de girer. Tümöre dönüşen kistler iyi huylu olsalar bile çene kemiğini eritmeyi ve onu dayanıksız hale getirmeyi sürdüreceklerdir. İyi veya kötü tümör belirlemesi ancak patolojik inceleme sonucu anlaşılmaktadır.

Devlet hastanelerinde yapılan çene kisti ameliyatları SGK tarafından karşılanmaktadır. Sonrasında birkaç gün sıvı gıdalarla beslenilmesi çoklukla tavsiye edilmektedir.