Çene Kistleri Nedir?
Çene kemikleri içinde içi sıvı dolu etrafı epitel denen ince bir zarla çevrili patolojik oluşumlara  kist denir. Vücudumuzda en çok çene kemikleri içinde kistlere rastlanır.
Bazen ağrı ve şişlik yaparlar bazen de hasta tarafından fark edilmeden çok büyük boyutlara ulaşabilirler. Bu nedenle çoğu zaman hastaların normal kontrollerinde panaromik diş radyografisi alınması sırasında tesadüfen saptanırlar.

Çene Kistleri Nasıl Tedavi Edilir ?
Çenelerdeki kistler çoğu kez diş kaynaklıdır. Kistler cerrahi bir işlemle çıkartılmalıdırlar. Diş kökü etrafında oluşabilen bu kistler tedavi edilmezlerse büyük boyutlara ulaşabilirler. Kök ucunda kisti olan hastalarda dişin çekilmesi tedavi için yeterli değildir. Diş çekilip kist kemik içinde bırakılırsa bu kist büyümeye devam ederek büyük hacimlere ulaşmaktadır. Bunun sonucunda ise çok sayıda dişin de çekiminin gerektiği bir durum ortaya çıkabilir.

Çene Kist Ameliyatı Nasıl Yapılır ?
Kistin büyüklüğüne ve çevredeki anatomik oluşumlarla olan ilişkisine göre tedavi seçenekleri değişmektedir.

Çene Kist Ameliyat Sonrası Süreç Nedir?
Ameliyat sonrasında kist çıkartıldıktan sonra eğer ilgili diş ağızda bırakıldıysa ( kanal tedavisi yapılarak) protetik bir işlem gerekmeyebilir.
Eğer kist ile birlikte diş çekimi de yapıldıysa bölgede yeni kemik oluşumu tamamlandıktan sonra boşluk oluşan diş bölgesine implant yerleştirilerek çiğneme fonksiyonu o bölge için kazandırılır.

Benzer Tedaviler