Diş Eti Tedavisi

Diş Eti Tedavisi

Diş sağlığı bir çok kişi için son derece önemli olan diş eti sorunlarının giderilmesi için diş hekimi ziyaretlerinin düzenli olmasıyla başlar. Diş hekimi ziyaretlerinde dişler ve diş etlerini tehdit eden herhangi bir sorun olması halinde diş eti tedavisi sorunsuz biçimde yapılabilir. Diş hekimleri, diş sağlığında dişler kadar önemli olan diş eti tedavisinin de kusursuz biçimde yapılmasını sağlamıştır. Uygun temizleme teknikleri kullanılması ve sağlıklı bir diş bakımı için diş eti tedavisinde de yeni yaklaşımlar dikkat çekmektedir. Sağlıklı olan bir bireyin dahi diş eti sağlığını rutin olara kontrol ettirmesi halinde uzun yıllar sorunsuz bir ağız yapısına sahip olmak mümkün olacaktır.

Diş eti tedavisinde gereken tüm materyallerin kullanılması ve sağlıklı bir diş bakımı konusunda bilinçlendirilerek hareket edilmesi, aile sağlığı açısından son derece önemli bir ihtiyaçtır. Çene kemiği erimesi, diş etlerinde çekilmeler ve kanamalar, dişlerin sallanması gibi birçok etkenle kendini gösteren hastalıklar ilk zamanlarda tedavi edilirse sorunsuz bir iş bakımı sağlanır.

Diş Eti Hastalıkları Hakkında Bilgiler

Diş eti hastalıkları genelde dişleri de etkileyecek şekilde sonuçlanan iltihaplardır. Bu sorunların giderilmesi için diş eti hastalıklarının tedavi edilmesi gerekir. Diş eti tedavisi gerektiren diş hastalıkları genelde bariz bir belirti gösteren tipik belirtiler gösterir.

  • Sallanan dişler
  • çekilmiş diş etleri
  • Yemek yerken hissedilen sızı
  • Diş fırçalamada kanama
  • Soğuk ve sıcağa aşırı hassasiyet
  • Ağız kokusu
  • Şişmiş ve kırmızı diş etleri

Bu belirtiler görüldüğünde dişlerin temizlenmesi ve bazen ilave olarak kök yüzeyi düzeltilmesi işlemleri son derece önemlidir. Ultrasonik cihazlarla yapılan diş temizliği, diş etlerinin doğal yapısını geri kazandırmak için son derece önemlidir. Diş etlerindeki sorunun tedavi edilmesi, biriken plak ve diş taşlarının temizlenmesi gerekmektedir. Bu tedavi sonrası sorunsuz bir diş eti tedavisi yapılarak diş sağlığının kontrol altına alınması sağlanır.

Diş Eti Hastalıkları Nedenleri

Diş eti hastalıklarının nedenleri genelde yanlış diş bakımıdır. Düzenli diş ipi kullanımı ve diş fırçalamak diş eti hastalıklarının önlenmesini sağlıyor. Sigara, bakteri plağı, stres, hormonal etkiler, yetersiz ve dengesiz beslenme gibi durumlar diş eti hastalıklarına neden olan etkenler arasında yer alıyor. Ayrıca şeker ve karbonhidrat tüketiminin fazla olması da diş eti hastalıkları konusunda ciddi risk altında olmaya neden oluyor.

Stres de diş sorununun artmasına neden oluyor. Mesela dişlerin farkında olmadan sıkılması, bağ ağrısıyla birlikte birçok soruna neden oluyor. Stres kökenli diğer hastalıklar gibi diş eti hastalıkları da tedavi edilmediğinde ciddi sorunlara neden olabiliyor.