Doğal Diş Beyazlatma

Doğal Diş Beyazlatma

İçten gelen bir gülümseme ve görünen bembeyaz dişlerin hayatınızda yapacağı olumlu değişiklikler çok fazladır. Bu etkiyi en çok sosyal hayatta ve iş görüşmelerinde yaşarsınız. Sigara ve alkol kullanımı, asitli içecekler, yenilen ve içilen gıdalar sonucu doğal olarak sararmaya başlayan dişlerinize özen gösterin, onları beyazlatmaya çalışın. Bunun için çok fazla uğraşmanız da gerekmez. Küçük yaşlarda edinilmiş günde iki kez diş fırçalama alışkanlığı bu konuda alınacak en faydalı tedbirdir.Bunun yanı sıra diş hekimine yapılacak 6 aylık kontroller ile birlikte kolayca uygulanabilecek doğal diş beyazlatma yöntemleri o güzel gülümsemeye kavuşmak için yardımcınız olabilir.

Hekim Kontrolünde Diş Beyazlatma

Doğal diş beyazlatma öğütlerinden başka zaman zaman gideceğiniz diş hekiminiz size medikal temizleyiciler kullanarak da yardımcı olacaktır. En basit haliyle diş etlerinde biriken plakların (tartarların) temizlenmesi bile çok faydalı olmakla birlikte ferah bir nefese kavuşmanıza yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra dişlerin üzerine uygulanan bir beyazlatma ajanı ve lazer yardımı ile 40 dakikalık kısa bir sürede dişlerinizde en az 2 tona gidilebilecek kadar beyazlatma sağlamak mümkündür. Beyazlaşmış dişlere sahip olmak için sadece ABD’de, 2015 yılında, diş beyazlatma ürünlerine bir yılda 1.4 milyar dolar harcandığı açıklanmıştır. Bu rakam estetik kaygılardan dolayı çoğalıyor ama işin ucunda ağız ve diş sağlığı olduğunu ve mutlaka diş hekimi kontrolünde olmak gerektiğini lütfen unutmayın.

Diş Beyazlatmada Pratik Tavsiyeler

  • Diş hekimizin size özel olarak hazırlayacağı plak ile evinizde güvenle kullanarak daha beyaz dişlere kavuşabilirsiniz.
  • Diş beyazlatmada herkesin duyduğu karbonat, limon suyu, çilek vb karışımlar ile dişlerde beyazlatma yapmak bu konuda en çok bilinen yanlışlardandır. Bunların kullanımı dişlerde beyazlatma yapmanın yanı sıra diş minesini aşındırıp dişlere zarar vererek ileride hastada diş hassasiyeti ve bunun gibi pek çok zararlı etkisi olabilir.
  • Nar ekşisi, kırmızı şarap, çikolata ve kahve gibi dişlerde renklenmelere sebebiyet verecek yiyecek ve içeceklerin tüketilmesinden hemen sonra dişlerin fırçalanması renkleşmeyi engelleyecektir.
  • Dişlerde renkleşme yapacak yiyecek ve içeceklerin tüketilmesinden sonra diş fırçalama fırsatımız yoksa da en azından suyla ağız ve dişler gargara yapılmalıdır.
  • Portakal, greyfurt, kola ve soda gibi asistli yiyecek ve içeçeklerden en az bir saat sonra dişler  fırçalanmalıdır.