Ağızda oluşan o kesecikleri hafife almayın!

Genellikle diş köklerinin altında oluşan çene kistleri, tedavi edilmedikleri takdirde yandaki sağlam dişlerin de kaybına neden olur. Görüntüleme yöntemleriyle teşhisi konulan kistlerin alınmaması halinde şiddetli ağrıya neden olduğunu söyleyen Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ayşe Yılmaz’dan çene kistlerinin tedavisi hakkında bilgi aldık.

ÇENE KİSTLERİ ŞİŞLİK VE AĞRILARLA KENDİNİ GÖSTERİYOR!

Yumuşak doku veya çene kemiklerinin içerisinde büyüyen ve içi sıvı dolu kesecikler şeklinde ortaya çıkan patolojik oluşumlar çene kisti olarak tanımlanır. Kistler çenelerdeki şişmelerin en sık rastlanılan sebeplerindendir. Çene kistleri şişlik ve ağrılarla kendini gösterir. Çene kistleri büyümeye başladıkları bölgelere göre sinirlere baskı yaparlar. Bunun yanı sıra çoğunlukla hiçbir belirti göstermedikleri de olur. Tesadüfen, hastaların rutin kontrolleri ya da farklı diş sorunlarının tedavisi sırasında panoramik röntgen (diş radyografisi) ile saptanır.

Eğer oluşan çene kistleri tedavi edilmezse kist büyümeye devam eder. Bu şekilde çevredeki diğer dişlere de etki ederek çok sayıda diş kaybına, enfeksiyonlara, kemik erimesine, iyi ya da kötü huylu tümör oluşumuna neden olabilir.

KİSTİN TEŞHİSİ NASIL YAPILIR?

Şişlik, dişlerde çapraşıklık, yüzde asimetri ve enfeksiyonla beraber ağrı kist oluşumunda görülen en önemli şikayetlerdir. Kist sinirlere baskı yaparsa hissizlik sorunu da meydana gelebilir. Kistin, çene kemiğine baskı yapmaya başladığı andan itibaren de kemik dokusu zarar görmeye başlar. Hatta bu kistler çok büyük boyutlara ulaştıklarında oluşan kemik erimesine bağlı olarak, kemik dokusu en küçük darbede bile zedelenir hale gelmesiyle beraber çene kırıklarına kadar sebebiyet verebilir. Bu durum diğer dişleri de olumsuz etkiler.

KİST TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Başlarda kolaylıkla tedavi edilebilen kistler; müdahale edilmezse daha büyük sorunlar yaratabilir. Kistlerin tedavisinde uzman bir hekim seçmek tedavi sürecini de kolaylaştırır. Bu yüzden tedavi çene cerrahisi konusunda yetkin kişilere bırakılmalıdır. Tedavi planı kistin büyüklüğü, bulunduğu bölgeye ve çenenin anatomik yapısına göre belirlenir. Kistin boyutuna göre enükleasyon veya marsüpyalizasyon adı verilen iki yöntemle tedavi edilirler. Enükleasyon işlemi; kistin tek seferde bütünüyle çıkartılıp bölgenin temizlenmesi işlemidir. Marsüpyalizasyon ise; çok büyük boyutlara ulaşmış kistlerin öncellikle küçültme işlemi yapılıp daha sonra çıkartılması işlemidir.

Cerrahi işlem sonrasında ilgili diş ağızda bırakıldıysa, kanal tedavisi ile tedavi edildiğinde mevcut diş sağlıklı bir şekilde fonksiyonunu korur.

KİST TEDAVİSİ SONRASI SÜREÇ NASILDIR?

Ameliyat sonrası süreç çene cerrahı tarafından hastanın belli aralıklarla kontrollere gelmesiyle takip edilir. Hastaya reçete edilen ilaçların düzenli kullanması ve çene cerrahının uygun gördüğü süre içinde katı gıdalar yerine yumuşak gıdalardan oluşan bir beslenme düzeni benimsenir. Hekim tarafından, hastanın ağız ve diş sağlığına dikkat etmesi ve günlük ağız bakımını yapması konusunda yönlendirme yapılır. Dişin çekilmesi söz konusu ise bölge iyleştikten sonra implant gibi yöntemlerle kayıp dişin yerine yenisi yapılabilir. Böylece eksik dişten dolayı çiğneme fonksiyonunda meydana gelen aksaklık giderilmiş olur.

Bknz : https://www.sabah.com.tr/saglik/2018/04/13/agizda-olusan-o-kesecikleri-hafife-almayin