Sağlıklı Dişler İçin 10 Önemli İpucu

Güzel ve sağlıklı dişlerin, estetik avantajlarının yanı sıra genel vücut sağlığımıza da olumlu etkilerinin olduğunu söyleyebiliriz. İhmal edilen küçük bir çürük; kalp-damar hastalıklarına, romatizmaya, ülsere, böbrek ve karaciğer sorunlarına hatta kansere bile neden olabilmektedir. Ağız ve diş sağlığının öneminin farkındalığında olan ülkelerde diş hekimine 6 ayda bir gitme zorunluluğu vardır. İleride oluşabilecek sistematik rahatsızlıkların önüne geçebilmek için ağız ve diş bakımını düzenli yapmak, koruyucu ve önleyici tedavileri yaptırmak esastır.
Ağız ve diş bakımında sağlıklı dişlere sahip olmak için 10 altın kural:
1-) Sabah ve akşam dişleri fırçalamak, diş ipi kullanmak ve ağız gargaraları ile dişlerin detaylı tam temizliğini yapmak.
Diş ipi kullanımı çok yaygın olmamakla beraber aslında diş temizliğini tamamlayan işlemdir. Dişler ne kadar iyi fırçalansa dahi ara yüzler ve protezlerin altı diş ipi yardımıyla temizlenebilir. Günde 1 defa mutlaka diş ipi kullanılmalıdır.
2-) Dengeli beslenme ağız ve diş sağlığı açısından oldukça önemlidir.
Beslenmede ilk prensip vücut için gerekli her türlü protein, vitamin, mineral, karbonhidrat gibi tam besinlerin dengeli bir şekilde alınmasıdır. Bu dengeyi bozacak her türlü alışkanlık genel sağlığımızı nasıl olumsuz etkiliyor ise diş sağlığımızı da olumsuz etkileyecektir.
3-) Fındık, ceviz gibi sert besinler dişler ile kırılmamalıdır.
4) Havuç, elma gibi lifli ve çok sert besinleri yemek bir nevi diş fırçası görevi üstlenerek, dişleri temizler ve güçlendirir.
5) Şeker, çikolata ve lokum gibi gıdalardan sonra dişlerin özellikle fırçalanması veya bol su ile çalkalanması gerekmektedir.
6) Özellikle çocukluk çağında dişlerin çıkması ile birlikte azı dişlere fissür örtücü uygulanması çürükleri önlemektedir.
7) Şekersiz sakız çiğnemek dişlerin temizlenmesine yardımcı olur.
8) Asitli içecekler yerine doğal meyve suları veya maden suları tercih edilmelidir.
9) Düzenli diş hekimine giderek, belirli aralıklar ile panoramik röntgen çektirerek çürük kontrolü yapılmalıdır.
10) Flor uygulaması ile dişler güçlendirilebilir.