Lazer Diş Hekimliği
Lazer enerjisi, 1960 yılından beri genel tıp ve diş hekimliği alanlarında kullanılmaktadır. Yakın zamana kadar diş hekimliği alanında sadece yumuşak doku ve diş beyazlatma işlemlerinde kullanılan lazer enerjisi, günümüzde hızla gelişen teknoloji ve bilimsel araştırmalar sonucunda çok daha aktif olarak kullanılır hale getirilmiştir. Atomize su spreylerinin, lazer enerjisi ile birleşmesi sonucunda elde edilen hidrokinetik enerji prensibi ile çalışan yeni diş lazeri ile hem sert doku (diş minesi-insan vücudundaki en sert yapı), hem de yumuşak doku (damak, dişeti) işlemleri kolaylıkla yapılabilmektedir.

Lazerin diş hekimliğinde uygulanması, ağrısız, kanamasız ve anestezisiz diş tedavilerinin yapılabilmesine, yani dişlerdeki çürük dokuların temizlenmesine, dişeti enfeksiyonlarının tedavilerine, kist operasyonlarının yapılmasına, kısaca ağız içindeki her türlü tedavinin uygulanmasına olanak sağlamaktadır.

Lazer ile iğnesiz ve ağrısız bir tedavi konforu hastaya sunulmaktadır. Cerrahi operasyonlar sonrası oluşabilecek ağrı ve şişlik ise lazerle tedaviyle normal yöntemlere göre çok azdır. İyileşme ise çok hızlıdır. Özellikle yumuşak doku cerrahisinde belli bir süre iyileşme için beklenmesi gerekmektedir. Lazer ile yapılan dişeti operasyonları sonucu hemen protetik işlemlere geçilebilir. Bu da zamandan çok önemli bir tasarruf sağlar. Tedaviler çok daha kısa sürede etkili şekilde tamamlanır.

Lazer ile uygulanan tedaviler genellikle tedavi sürelerini kısaltarak özellikle diş tedavisi korkusu olan bireylerde iğnesiz ve ağrısız bir tedavi olanağı sunmaktadır.

 

Lazer Diş Hekimliği Hangi Tedavilerde Uygulanır ?
-Lazer tedavisi diş hekimliğinde birçok dalda uygulanabilmektedir;

Bleaching (diş beyazlatma),
Gömük dişlerin etrafındaki kemik dokusunun uzaklaştırılması,
Kist ameliyatları,
Endodontik tedavide kanal içi dezenfeksiyon,
Yumuşak doku cerrahisi,

Dişeti enfeksiyon tedavisi,
Aft ve ülserlerin tedavisi,
Tükürük bezlerinde meydana gelen tükürük taşlarının parçalanması,
Dişlerdeki hassasiyetlerin giderilmesi,
Dişetlerindeki siyah/mor renkli pigmentasyonların uzaklaştırılması,
Cerrahi tedavi sonrası biositümülasyon tedavisi ile daha az şişlik ve ağrı oluşumu

gibi birçok tedavi lazer ile yapılabilmektedir.

Benzer Tedaviler