Periodontoloji Nedir?

Periodontoloji, dişleri çevreleyen kemik ve dişeti dokularının hastalıkları ve tedavisiyle ilgilenen diş hekimliği dalıdır.

Periodontoloji Bölümü Hangi Tedavileri Gerçekleştirmektedir?
Periodontoloji bölümü,başlangıç tedavisi olan diştaşı temizliğiyle başlayıp, hastalığın şiddetine göre küretaj, flap operasyonları ve estetik dişeti operasyonları dediğimiz mukogingival cerrahiler gibi ileri periodontal tedavileri kapsayan işlemler bütünüdür.

Hasta Dişeti Sorunu Yaşadığını Nasıl Anlar?
Dişeti hastalıklarının ilk ve en önemli belirtisi, dişeti kanamasıdır. Bunun yanı sıra, dişetlerinde görülen şişme ve kızarıklık,kaşıntı ve kurcalama hissi, bölgesel veya yaygın dişeti çekilmeleri ve çekilen bölgelerde hassasiyet ile de kendini belli eder. Daha ileri durumlarda ise, diş ve dişeti arasından iltihap akışı, dişlerde patolojik migrasyon dediğimiz yer değişikliği, uzama ve sallanmalar gözlemlenebilir. Tüm bu belirtilere kötü koku ve tat eşlik edebilir.

Diş Fırçalarken Dişetleri Kanıyorsa Bir Sorun Var Mıdır, Bir Hekime Gitmeli Mi?
Diş fırçalarken gelişen dişeti kanaması, dişeti hastalığının en erken ve en önemli belirtisidir. Mutlaka bir diş hekimine gitmek gerekir.

Dişeti Rahatsızlıkları Başka Bir Hastalığın Habercisi Olabilir Mi?

Dişeti sağlığı genel sağlığımızın önemli bir parçasıdır. Günümüzde yapılan pek çok çalışma sonucunda diyabet (şeker hastalığı) ile diş eti hastalığı arasında önemli bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Diyabet hastalarında dişetlerinde kanama, ödem ve abse gelişimine yatkınlık gözlenmekle birlikte yara iyileşmesinde gecikme söz konusudur. Diyabetin yanısıra, kalp hastalıkları ile dişeti hastalıkları arasında da önemli ilişkiler bulunmuştur. Lökoplaki, Liken planus gibi bazı cilt hastalıklarının ilk belirtilerini diş eti ve yanak mukozasında yaygın kızarıklık ve plaklar şeklinde gözlemleyebiliriz. Ayrıca erken dönemde dişetlerinde görülen tipik eritem şeklindeki yaygın kızarıklık ve kanama, Lösemi gibi bazı kan hastalıklarının belirtisi olabilir.

Benzer Tedaviler