Porselen İnley Onley Dolgular Nelerdir?
Laboratuvarda teknisyen tarafından hazırlanan porselen esaslı dolgulardır. Normal dolgu gibi dişteki çürük veya eski dolgu temizlenir. Ölçü alınarak laboratuvara yollanır. İleri teknoloji ile hassas bir çalışma sonucu elde edilir. Özel yapıştırıcıları ile dişe yapıştırılır. Çok büyük dolgu yapılması gereken ve porselen kaplama yapılması istenmeyen durumlarda en ideal tedavi seçeneğidir. Inley dolguların dişle bütünlüğü çok iyidir. Diş ve dişeti uyumu mükemmeldir. Çok kuvvetli yapıştırıcılarla yapıştırıldıklarından dolayı kırılma riskleri kompozit ve amalgam dolgulara göre yok denecek kadar azdır. Tek dezavantajı maliyetinin diğer dolgu fiyatlarına göre fazla olmasıdır.

Porselen İnley Onley Dolgu Nasıl Yapılır ?
Çok büyük çürüklerin veya diş kaybının olduğu vakalarda eğer diş kompozit dolguyla restore edilemiyorsa ve hasta o dişinin kaplanmasını istemiyorsa inley veya onley sistemleri tercih edilebilir. Diş üzerinden silikon veya polieter bazlı bir ölçü malzemesiyle ölçü alındıktan sonra ölçü laboratuvara gönderilir. İleri teknoloji ile üretilen onley veya inleyler dişin üzerine özel yapıştırıcılar aracılığıyla yapıştırılarak kaybedilen diş dokusu yerine konulmuş olur.

Porselen İnley Onley Dolgu Avantajları Nelerdir ?
Diş ile uyumları çok iyidir,
Çok kuvvetli yapıştırıcılarla yapıştırıldıkları için kırılma olasılıkları amalgam veya kompozit dolgulara oranla daha düşüktür.

 

 

 

 

Benzer Tedaviler