Endodontik Tedavi Nedir ?
Endodontik tedavi kanal tedavisi demektir. Dişin siniririn yani pulpa dokusunun çeşitli hastalıklarında uygulanır. Genel olarak kanal tedavisi olması gereken dişler kendilerini spontan ağrı, soğuk-sıcak ağrısı ve gece ağrısı ile belli ederler.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır ?
Lokal anestezi eşliğinde uygulanır. Dişin sinirinin olduğu boşluğa yani kanalın içine eğe denilen özel aletlerle girilerek sinir ve damar dokusu çıkartılır, kanallar özel aletlerle genişletilerek iltahaplı dokulardan temizlenir ve daha sonra kanalın içi özel bir malzemeyle doldurularak tedavi sonlandırılır. Eğer pulpal hastalıkların varlığında kanal tedavisi yapılmaz ise dişin kök ucunda kemik içerisinde enfeksiyon meydana gelmektedir.

Kanal Tedavi Süresi Nedir?
Kök ucunda iltihabın olmadığı durumlarda kanal tedavisi tek seansta bitirilebilir. Kök ucunda enfeksiyonun olduğu durumlarda veya dişin nekroz (ÖLÜ) olduğu durumlarda kök kanalları içersine özel bir ilaç konularak bir hafta beklenir. Eğer bu sürenin sonunda kök ucundan bir akıntı gelmiyorsa tedavi bitirilebilir. İnatçı olgularda bu uygulama birkaç hafta tekrarlanabilir.

Benzer Tedaviler