Ortodonti ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Her Yaşta Ortodontik Tedavi Yapılabilir Mi?
Evet yapılabilir. Yaygın olarak bilinen ortodontinin sadece çocuklara uygulandığıdır. Oysa dişlerin yer değiştirilmesi her yaşta mümkündür. Yani isterseniz 8 yaşındaki çocuğunuzun çıkmayan dişleri tedavi ile sürdürülürken aynı anda sizin de dişlerinizin arasındaki boşluklar ortodontik tedavi ile kapatılabilir. Ortodontik tedavinin yaş olarak üst sınırı yoktur. İhtiyacı olan bireylere her yaşta uygulanabilir. Siz erişkinler için diş renginde braketler olduğunu gibi aynı zamanda braketlerin dil tarafından yapıştırılarak tedavi olduğunuzu gizlemek de mümkün.

Çoçuğum Geceleri Parmak Emiyor Dişlerine Zarar Verir Mi?
Kötü alışkanlıklar dediğimiz parmak emme, yalancı emzik kullanımı, biberon kullanımı, tırnak yeme v.b alışkanlıklar çocuk 3.5 yaşına geldiğinde halen devam ediyorsa mutlaka bıraktırılmalıdır. Devam etmesi halinde bu alışkanlıkların yarattığı etkiler kalıcı hale gelir ve çocuğun ciddi ve uzun süreli ortodontik tedavi görmesi gerekir. Parmak emme bu alışkanlıklar içinde en zor bıraktırılanıdır. Çocuğunuzda parmak emme teşhis ettiğinizde bir ortodontistin kontrolüne girmenizde yarar var.

Çocuğum Gece Uyurken Horluyor ve Gün İçinde de Ağzı Açık Duruyor, Dişlerinde Bazı Bozulmalar Olduğunu Görüyorum Bağlantı Olabilir Mi?
Evet. Burnunda soluk alıp vermede güçlük çeken kişiler otomatikman ağızlarından solunum yapmaya başlayarak burunlarındaki problemi kompanse etmeye çalışırlar. Ağız solunumu yapan bireylerde sıklıkla ortodontik sorunlar da meydana gelmektedir. Bu yüzden kulak burun boğaz doktoru ve ortodontist kontrolünde olmanız gerekmektedir.

Ortodontik Tedavinin Süresi Nedir?
Vakanın durumuna, hastamızın yaşına bağlı olarak 6 ay ile 36 ay arasında değişebilir.

Tedavim Sırasında Nelere Dikkat Etmem Gerekiyor ? Kısıtlamalar Var Mı?

Dişlerinizin üzerine yapıştırılan tellerin( braket) kırılmadan dişlerin yüzeyinde durması tedavinin başarısı açısından önemlidir.Bu sebeple yenilen gıdalara özen gösterilmelidir.

Tedaviniz süresince aşağıdaki gıdalardan uzak durmanız gerekmektedir; (ya da küçük parçalara bölerek yemelisiniz),

Sert gıdalar, kuruyemiş, sert şekerler, elma, erik, ayva gibi meyveler, cips, sakız, lokum gibi dişlere ve braketlerinize yapışabilecek, temizlenmesi zor olan gıdalar, kola gibi asitli içecekler

Tedavi Sırasında Ağrı veya Hassasiyet Olacak Mı?
Tellerin takıldığı ilk günler yanakların ve dudakların iç yüzeylerinde hafif tahriş ve dişlerde çiğneme sırasında ağrı olabilir. Şikayetlerinizin derecesi ne olursa olsun en fazla 10 gün içerisinde ağzınızda tel olduğunu hissetmeyeceksiniz.

Dişlerim Düzeldikten Sonra Tekrar Bozulabilir Mi ?
Dişleriniz düzeldikten sonra telleriniz diş yüzeylerinden çıkartılacaktır. Bu işlemin ardından size mevcut durumu koruması amacı ile pekiştirme aygıtları uygulanacaktır. Eğer bu aygıtlar size önerilen sürelerde kullanılmazsa ve uzun süre kontrole gelinmezse dişlerinizin tekrar bozulma ihtimali vardır.

Dişlerimi Düzelttirmezsem Ne Gibi Problemlerle Karşılaşabilirim ?
Dişlerinizdeki düzensizlikler yaşınız ilerledikçe daha şiddetlenecektir. Yani uzun dönemde dişlerinizin görünümü sizi daha çok rahatsız eder bir hal alacaktır.

Dişlerinizin düzgün kapanmıyor olması, çene eklemlerinize normalden daha fazla baskı gelmesine sebep olup, uzun dönemde ağız açıp kapama kısıtlamaları, çene kilitlenmesi gibi problemlere yol açabilir.

Dişlerinizdeki düzensizlikten dolayı diş araları ve bazı yüzeyleri daha zor temizleneceğinden, çürük oluşumu düzenli diş dizisi olan bir bireye göre daha fazla olacaktır.

Dişlerimde (çocuğumun dişlerinde) Ortodontik Problemi Nasıl Teşhis Edebilirim ?

Hastalarımız çoğunlukla köpek dişlerinin yukarda kaldığı şiddetli çapraşıklık durumlarında uzmana danışmaktadırlar. O düzeyde dikkat çekici bir durum yoksa ortodontik sorunlar geç yaşlarda fark edilmekte ve hastalar “bu yaşta tedavi olamam” diyerek ortodontik tedaviden vazgeçerek ya o şekilde kalmayı tercih ediyorlar ya da sağlıklı dişlerini kestirerek protez yaptırmak durumda kalıyorlar.

Benim önerim yaşı 3 yaşından büyük her bireyin, ideal olarak 6 ayda 1 kez, eğer bu çok sık oldu diyorsanız en geç senede 1 kere diş doktoru kontrolüne gitmesidir. Gittiğiniz doktor ortodontist olmasa bile, bilinçli diş doktorları ortodontik problemi teşhis ederek, sizleri uzman kişilere yönlendirecektirler.

Telleri Çıkardıktan Sonra Dişlerimin Üzerinde Leke Kalır Mı?

Dişlerin temizliğine hassasiyet gösterilirse leke kalması mümkün değildir. Leke diye bahsedilen renkleşmeler aslında çürük başlangıç alanlarıdır.

Ortodontik Tedavi Dişlerimin Çürümesini Hızlandırır Mı?
Dişlerin üzerine yerleştirilen tellerin girintili çıkıntılı yüzeyleri yiyeceklerin birikimine oldukça elverişli alanlardır. Eğer dişler doğru fırçalanmazsa, ortodontik tedavi ile dişleriniz de çürüyecektir diyebiliriz.

 

Tedavi Amacı ile Bazı Dişlerin Çekilmesi Gerekiyormuş. Diş Eksiltmenin Sakıncası Var Mı?
Ortodontik tedavi amacı ile diş çekilmesi hastalarımızın velileri tarafından çoğunlukla istenmemektedir. Halbuki diş çekimi kararı, dişlerin çene kemikleri üzerine yerleştirilemediği durumlarda tedavi sonucunun daha başarılı, elde edilen sonucun daha kalıcı olmasını sağlar.

Ortodontik tedavi yöntemleri nelerdir?

Metal braketler ile sabit tedavi: Dişler üzerine yapıştırılan gri görünümlü metal braketler ve teller ile uygulanan tedavilerdir.  Metal görünümü estetik olarak rahatsız edici olsa da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Seramik braketler ile sabit tedavi: Bu yöntemde dişlerin ön yüzeyine beyaz renkli seramik braketler yapıştırılır ve seramik teller ile tedavi sürdürülür.  Braketlerin diş renginde olması nedeniyle dışarıdan görünmesi ve anlaşılması zordur. Estetik açıdan bir rahatsızlık oluşmadan tedavi tamamlanır.

Lingual (dişlerin arka yüzlerinden uygulanan) tedavi: Kişiye özel olarak hazırlanan ve dişlerin iç yüzeylerine yapıştırılan tellerle diş pozisyonları düzeltilir. Ön yüzeyden görünmemesi estetik olarak avantaj sağlar.

Şeffaf plaklar (Invisalign) ile uygulanan tedavi: Bu teknikte diş teli kullanılmadan, şeffaf plaklar ile dişlerdeki problemler düzeltilir. Dişler üzerinden alınan ölçü üzerinde şeffaf plaklar hazırlanır ve bu plaklar belirli aralıklarla değiştirilerek tedavi tamamlanır.

Hareketli tedavi: Basit düzeydeki diş çapraşıklıkları, çene darlığının giderilmesi gereken durumlar, erken süt dişi kaybına bağlı boşlukların koruyucu olarak doldurulması, parmak emme gibi kötü alışkanlıkların giderilmesi, diş gıcırdatmanın önlenmesi, sabit tedavi sonrasında pekiştirme (sabitleme ) amacıyla uygulanan tedavilerdir.  Hastaların kendisinin takıp çıkardığı apareylerle tedavi uygulanır.

Benzer Tedaviler