Ortodonti; Çene kemikleri ile dişlerin birbirleri ile olan ilişkilerini düzenlemek için yapılan tedavilere verilen isimdir.

Çocuklar Ne Zaman Ortodonti Tedavisine Gitmelidir ?
Sağlıklı diş ve çene yapısı için her çocuğun 7-8 yaşlarında en az bir kez ortodontiste gitmesi gerektiğini belirtelim. Güzellik ve sağlık çocuklukta başlar.
Çocuklukta ortodontiste gitmeyince diş yapısındaki bozuklukların fark edilemediğini ve kalıcı şekil bozukluklarına kadar varan, olumsuzluklar yaşanabilir. Tüm anne ve babalara, çocuklarını en az bir kez ortodontiste götürmelerini önemle tavsiye ediyoruz. Süt dişlerinin kalıcı dişlerle değişmesini beklemek her zaman doğru değildir. Pek çok çocukta ortodontik sorunlar erken yaşta ortaya çıkar.

Peki Çocuklarımızı Ortodontistle Tanıştırmak İçin İdeal Yaşlar Nedir?
Bu konuda en ideal dönem 7-8 yaşlarıdır. Bu yaşlarda tespit edilemeyen bazı çarpıklıklar, çene yapısı artık oturmaya başladığı için çenenin sağlıklı ve güzel gelişimini etkiler. Dişlerdeki çapraşıklıklar ve dengesizlikler bu yaşlarda daha kolay tedavi edilebilir. Süt dişleri değişimini tamamlayıncaya kadar büyümenin de yüzde 95’i tamamlanacaktır. Özellikle asimetrik çene yapısı gibi zor sorunları olan çocukların bu dönemde mutlaka ortodontiste gelmesi gereklidir. 8 yaşının geçirilmesiyle tedavinin zorluğu artmaktadır.

Diş Dizilimine Kanmayın, Çenede Sorun Olabilir!
Bazı anne babaların çocukların dişlerinin inci gibi sıralı dizilimine aldandığını ancak çenedeki önemli sorunlar fark edilmemektedir. İnci gibi dişlere kanmayın. Çocuklarınızın çene yapısını bu yaşlarda mutlaka bir ortodontiste gösterin. Kız çocuklarda üst çenenin önde olması ya da erkek çocuklarda alt çenenin önde olması gibi durumlar, kontrolsüz şekil bozukluklarına neden olur. Kuş yüzü görüntüsü gibi anormallikler yaşanabilir. Özellikle kız çocukları erkek çocuklara göre gelişimlerini bir yıl önce tamamlar. Bu yaşlar geçmeden bu sorunların tespit edilerek tedavi uygulanması gereklidir.

Çocuklarda Ortodontik Tedaviye Erken Başlanmalı!
Bazı durumlarda ortodontik tedaviye erken başlanması son derece hayati olabilir. Çocuğunuzun çeneleri arasında fark varsa dişler düzgün de olsa tedavi gereklidir. Arka dişler çapraz kapanıyorsa, ön kalıcı dişler çapraz kapanıyorsa, aşırı derecede dar üst çene yapısı varsa, kalıcı dişlerin çıkmasını engelleyen süt dişleri düşmemişse, erken çekilmiş süt dişinden kaynaklanan çene daralması varsa, ortodontik tedavi şarttır.

Önleyici Ortodontik Tedavi Gerektiren Durumlar:
Bazı durumlarda önleyici ortodontik tedavilere başvurmak gerekir. “Bunlar yanlış yutkunma veya ağızdan nefes alma, parmak, kalem, dil emme gibi kötü alışkanlıklar olabilir. Bu alışkanlıklardan bazıları bebeklikten de geliyor olabilir. Ortodontik bozukluklara neden olan bu tür durumlar için önleyici tedaviler uygulamak gerekir.

Teller Sorun Olmaktan Çıktı!
Çocuk ortodontisinde farklı renkli alternatifleri de bulunuyor. Çocukların isteklerine göre renk alternatiflerinin olması işimizi kolaylaştırır. Ortodontik tedavi gören çocuk sayısının artması ile çocuklar artık tel takan bir arkadaşlarını görünce garipsemiyor. Belli bir alışkanlık seviyesine gelinmesi memnuniyet verici.

Erişkinlerde Ortodontik Tedavi Ne Zaman Gereklidir
Ortodontik tedavi her yaşta yapılabilir. Büyüme çağında yapılması gerekli olan, büyümeyi yönlendiren düzeltmeler hariç her türlü diş hareketi, ister yaşınız 12 olsun, ister 62, tel takmayı kabul etmeniz halinde mümkündür

Ortodonti Tedavisi Nasıl Yapılır ?
Ortodontik tedavi hareketli veya sabit ortodontik tedavi olarak ikiye ayrılır. Hareketli tedavide ağız içine hastanın takıp çıkardığı aperey denen protezler yapılır. Genellikle basit çapraşıklıkların düzeltilmesinde kullanılırlar. Sabit ortodontik tedavide ise dişler üzerine sabit, hastanın çıkaramayacağı braket adı verilen metaller yapıştırılır. Bu metaller özel teller ile birbirlerine birleştirilir. Bu sayede dişler hareket ettirilerek çapraşıklıklar düzeltilir.

Invisalign Şeffaf Plak Nedir?
Invisalign ortodontik tedavisinde hastalara şeffaf plaklar yapılır. Dişlerdeki çapraşıklığın şiddetine göre farklı sayıda yapılan bu plaklar hastalar tarafından 6 haftada bir değiştirilerek takılır. Estetik görünümlü bu plaklarla basit bozukluklar başarı ile düzeltilir.

Lingual Ortodonti Nedir?
Hastalara yerleştirilen ve Braket adı veriilen metaller lingual ortodontik tedavide dişlerin dil tarafına yapıştırılır. Bu sayede hastaların dişlerinin ön yüzünde bir şey gözükmez. Estetik olmalarına karşın pahalı ve daha uzun tedavi süresi gerektirir.

Ortodontik Bozukluklar Neden Tedavi Edilmeli?
Diş dizisindeki çapraşıklıkların düzeltilmesi ile dişler daha kolay temizlenir, çürük oluşma riski ciddi oranda azalır.
Diş dizisindeki çapraşıklıklar diş ipi kullanımını güçleştirmekte ve diş fırçasının etkinliğini azaltmakta böylece dişeti hastalığına yatkınlık olmaktadır. Dolayısı ile çapraşıklığın giderilmesi ile diş eti hastalıklarına yatkınlık ortadan kalkar.

Kişinin etkin şekilde ısırıp çiğneme ve konuşmasına yardımcı olmaktadır.

Bazı durumlarda daha estetik ve sağlıklı protez uygulamaları için proteze hazırlık amacı ile ortodontik tedaviden yararlanılmaktadır.

Diş eksikliği durumlarında eksik diş boşukları ortodontik tedavi ile kapatılabilmekte ya da eksik diş boşluğu kapatılamıyorsa implant tedavisi için bölgede uygun miktarda yer açılabilmektedir.

Farklı fonksiyonel sorunların gelişimi engellemektedir (Eklem şikayetleri vb.) o dişler hem fonksiyon hem görünüm olarak daha iyi konuma gelirler ve daha estetik görünürler.

Dişlerin Düzgün Sıralanması ve Çene İlişkilerinin Düzeltilmesi İçin Uygulanan Tedavi Yöntemleri;
Metal braketler ile sabit tedavi
Seramik braketler ile sabit tedavi
Lingual (dişlerin arka yüzlerinden uygulanan) tedavi
Şeffaf plaklar (Invisalign) ile uygulanan tedavi
Hareketli tedavi
Acceledent ile % 4 hızlı tedavi

 

Benzer Tedaviler