Ortognatik Cerrahi Nedir?
Çarpık dişlerin düzeltilmesi (Ortodontik) tedavisinin yetersiz kaldığı çene yüz anomalilerinde çeneler cerrahi bir işlemle hareket ettirilerek hastaların estetik ve fonksiyonel bozuklukları tedavi edilir.

Ortognatik Cerrahi Ameliyatının Önemi Nedir?
Alt ve üst çenenin birbirleriyle olan ilişkilerinin bozuk olduğu durumlarda hasta gelişim dönemini geçirdiyse sabit veya hareketli apareyler çene ilişkilerini düzeltmek için yeterli olmayabilir. Bu durumda çene ilişkilerinin bozuk olmasına bağlı hastalarda hem estetik hem de fonksiyonel problemler ortaya çıkmaktadır. Bu durumda alt ve üst çenenin ilişkisi cerrahi olarak konumlandırılmalıdır ki hastalar uygun maksillomandibular ilişkiler dahilinde fonksiyonlarını yerine getirebilsinler.

Ortognatik Cerrahi Ameliyatı Nasıl Yapılır ?
Ortognatik cerrahi ameliyatlarından önce dişlerin çene kavsi içerisinde düzgün konumlarında bulunmaları gerekir. Dişler bir ortodonti uzmanı tarafından düzeltildikten sonra dişler üzerinden ölçü alınarak ameliyat öncesi hastaya bir splint hazırlanır. Genel anestezi altında alt ve üst çene istenilen konumda ortodontist ile karar verilerek sabitlenir. Hastanın ihtiyacına göre çeneler ileri veya geri alınarak sabitlenir. Sabitleme işlemi için metal plak ve vidalar kullanılır.

Ortognatik Cerrahi Ameliyatı Sonrasında Ne Olur ?
Ortognatik cerrahinin ardından alt ve üst çene lastiklerle birbirine bağlı konumda kalmalıdır. Bu lastikler belirli zamanlarda çıkartılarak çene hareketleri minimum da olsa hastaya yaptırılır. Çenelerin birbirine bağlı olduğu dönemde hastalar sıvı gıdalarla beslenmektedir.

Benzer Tedaviler