Pedodonti (Çocuk Diş Sağlığı) Nedir ?

Pedodonti, çocuklarda süt dişlenme ve karma dişlenme döneminde ağız hijyeninin sağlanması, oluşan hastalıkların tedavisi ve koruyucu diş hekimliği uygulamalarını içeren diş hekimliğinin bir dalıdır. Parmak emme, dudak emme, yanlış yutkunma gibi kötü alışkanlıkların teşhis ve tedavisi yapılır.

Pedodonti Kaç Yaş Aralığını Kapsar?

Çocuk diş hekimliği ağızda ilk süt dişlerinin çıktığı dönemden süt dişlenmenin bittiği döneme kadar olan süreyi kapsamaktadır. Diş çürükleri okul çağındaki çocuklar için önde gelen sağlık sorunlarından biridir. Erken yaşlarda yapılacak ağız hijyeni ve çocuğa diş fırçalama alışkanlığını sağlama çalışmalarıyla bu sorunların çok büyük bir kısmı önlenecektir. Bu nedenle de yaklaşık 2 yaşında çocukların diş muayenesinin yapılması ve yaklaşık 10-12 yaşlarına kadar belirli periyodlarla kontrol edilmesini önermekteyiz.

Süt Dişleri Önemli Midir?

Süt dişlerinin doğal olarak düşüp altından sürekli dişleri gelene kadar sağlıklı kalması çok önemlidir. Süt dişleri:
Çocuğunuzun düzgün çiğnemesini ve beslenmesini sağlar,
Konuşma ve telaffuzun gelişimi için çok önemlidir,
Çocuğunuzun kendini güzel hissetmesine yardımcı olur,
Sürekli dişlerin gelişimi için çok önemlidirler,
Süt dişleri erken kaybedildiğinde, çekilen diş boşluğunun kapanmaması ve sürekli dişin o boşluğa sürebilmesi için mutlaka yer tutucu yapılması gerekir.

SÜT DİŞLERİ SORUNLARI NELERDİR?

Süt dişlerinde en çok karşılaşılan problem bebeklik döneminde çok fazla şekerli gıdalar tüketmek veya emzik/biberonun şekerli ürünlere batırılarak çocuğa verilmesi sonucunda erken çocukluk dönemi çürükleri oluşabilmektedir.
Süt dişlenme döneminde kötü alışkanlıkların olması ( parmak emme, tırnak yeme vb. ) dişler ve çene kemiklerinde malformasyonlara neden olabilmektedir.
Süt dişlerinin yapısı itibariyle oluşacak bir çürük daimi dişlere göre daha hızlı ilerlemektedir. Bu durumda da çocukta var olacak ağrı çocuğun yaşantısını ciddi anlamda etkileyecektir. Bu nedenle koruyucu uygulamalarla gerekli önlemlerin alınması ve pedodonti muayenesi sonrasında bu riskler azaltılabilmektedir.

Hem süt hem de daimi dişlere yapılan topikal flor uygulaması ile dişlerin güçlenmesi, çürümeye karşı daha dayanıklı olmaları sağlanır.
Fissür örtücüler ile dişlerin en çok çürüyen kısımları yani çiğneyici yüzeyde bulunan derin girintiler kapatılarak dişlerin çürükten korunması sağlanır.
Oluşan çürüklerin dolgu ya da çekim ile tedavisi yapılır.

ÇOCUKLARDA PARMAK EMMEK ZARARLI MIDIR?
Bebekler doğum öncesi parmaklarını emmeye başlarlar. Bu tamamıyla normal bir reflekstir.
4 yaşına kadar bırakılan parmak veya başka nesneleri emme alışkanlıkları kalıcı bir zarara yol açmaz. Fakat bazı çocuklar bu alışkanlıklarından vazgeçmeyebilirler. Bu durumda üst dişler düzensiz olarak sürer ve dişler dudağa doğru itilerek öne çıkabilirler.
Doktorunuzla görüşerek çocuğunuzun bu alışkanlıklarını değiştirmek için neler yapabileceğinizi konuşunuz.

Pedodonti Tedavi Sonrası Süreç Nasıl Olur?
Yapılan tedaviler sonrasında çocuğun maksimum ağız hijyenini sağlamasına özen gösterilmelidir. Belirli periodlarla kontroller sonucu flor tedavisi gibi koruyucu uygulamalar yapılarak var olan durum idame ettirilmelidir.
Pedodontide hekim ve ebeveynler birbirleriyle işbirliği halinde olmalıdır.

BEBEK VE ÇOCUKLARDA AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞINI KORUMAK İÇİN NELER YAPILMALIDIR?
Dişetleri ve yeni sürmeye başlamış dişler üzerinde oluşan bakteri birikintileri temiz bir gazlı bez veya eczanelerde satılan yumuşak parmak fırça yardımıyla mutlaka temizlenmelidir.
Dişler sürdükten sonra bebeğe ait bir fırça olmalı ve dişler macunsuz olarak fırçalamalıdır.
Fissür örtücü uygulamalarının ve tüm diş yüzeylerinin çürükten korunmasında önemli rol oynayan yüzeysel fluorid uygulamalarının yapılması büyük önem taşımaktadır. Fissür örtücü 1 kez yapılmaktadır ve 6 ayda bir kontrol edilmelidir. Flor ise 4-6 ayda tekrar uygulanmalıdır.
Bebeklerde biberon çürüğü denilen çürüklerden korunmak için gece biberonla beslenme alışkanlığı olmamalı, biberonla beslenen bebeklerde beslenme sonrası dişler temizlenmeli ve su içirilerek çürüme riski azaltılmalıdır.
Her çocuğun pedodontist gözetiminde diş yapısı, tükürük yapısı ve beslenme alışkanlıklarına göre çürükten koruyucu uygulamalar belirlenmeli, uygulanmalı ve yine çocuğa özel olarak belirlenen aralıklarda düzenli olarak kontrolleri yapılmalıdır.

Benzer Tedaviler